Pripravki šentjanževke delujejo protidepresivno, kar je tudi klinično dokazano. Poleg mnogih zdravilnih učinkov olje šentjanževke pomaga pri opeklinah in ozeblinah, pikih žuželk ter pri zdravljenju površinskih ran.
V ljudski medicini so pripravke šentjanževke uporabljali za zdravljenje trebušnih vnetij ter krčev, živčnih bolezni, opeklin, migrene in išiasa. Pripravki šentjanževke delujejo protidepresivno (omili občutek izčrpanosti, utrujenosti, brezvoljnosti, izboljša splošno razpoloženje), kar je tudi klinično dokazano. Šentjanževka pomaga tudi pri motnjah spanja, neutemeljenem strahu (kot pomirjevalo) in pri težavah z zbranostjo (predvsem pri otrocih in mladostnikih). Šentjanževo olje pomaga pri opeklinah in ozeblinah, pikih žuželk ter pri zdravljenju površinskih ran. Vtiranje olja oz. masaža s šentjanževim oljem pomaga pri lajšanju simptomov revme.
Šentjanževka vsebuje hipericin, ki pa je fototoksičen. To pomeni, da se po zaužitju čaja šentjanževke ni priporočljivo izpostavljanje soncu, kajti lahko se pojavi alergična reakcija na koži. Šentjanževo olje, ki je oljni izvleček v olivnem ali katerem drugem olju in se uporablja zunanje za zdravljenje ran in opeklin, vsebuje minimalno ali nič hipericina. Olje pa je rdeče zaradi lipidnih sestavin. Torej je potrebno biti pri uporabi bolj previden pri suhih (čaji) ali vodno etanolnih izvlečkih, ki vsebujejo bistveno več hipericina.