Sivka je poznana aromatična rastlina, ki se uporablja pri izdelavi parfumov in kozmetičnih izdelkov. Pomaga predvsem pri razbolelih mišicah po vsem telesu, pri živčni izčrpanosti, depresijah, glavobolih, itd.
Od 15. stoletja naprej se sivka uporablja pri izdelavi parfumov in tudi danes se na veliko goji za kozmetično industrijo, predvsem v južni Franciji. Sivka je aromatična rastlina, ki je predvsem znana zaradi svojega prijetnega vonja, lahko pa jo uporabljamo tudi za zdravljenje.
Masiranje senc in tilnika s pripravkom eteričnega olja sivke (10 kapljic olja sivke in 25 mL nosilnega olja) zelo pomaga pri hudih glavobolih (tudi v primeru sončarice) ali ob prvem znaku migrene. Olje za masažo (1 mL sivkinega in 25 mL nosilnega olja) pomaga predvsem pri razbolelih mišicah po vsem telesu. Spiranje las s kopeljo sivkinega olja (10 kapljic olja v vodi) ali prečesavanje las z gostim glavnikom, na katerega nanesemo nekaj kapljic sivkinega olja, se dobro obnese proti ušem. Vtiranje pripravka sivkinega olja po prsih (1 mL sivkinega olja, 5 kapljic kamiličnega olja in 10 mL osnovnega olja) pomaga umiriti krčevit kašelj pri astmi in bronhitisu. Z natiranjem sivkinega olja (zredčeno z vodo) na mestih pikov žuželk zmanjšamo bolečino in preprečimo morebitno vnetje. Eterično olje je tudi sestavina mazil proti revmi, saj spodbuja krvni obtok in blaži bolečine. Velikokrat je tudi sestavine različnih pripravkov proti kožnim boleznim z močnim srbenjem, ker deluje razkuževalno (antiseptično).
Poparki cvetov sivke delujejo šibkeje kot eterično olje, vendar pomaga pri živčni izčrpanosti, depresijah, glavobolih, trebušnih krčih , krepi živčni sistem in slabi prebavi (odpravlja vetrove in spodbuja pretok žolča). Ustna vodica iz cvetov sivke dobro učinkuje pri neprijetnem zadahu iz ust. Čaj iz cvetov sivke se lahko uporablja tudi za zdravljenje aken ter za nego občutljive kože.
Nasvet: Če po napornem dnevu svoji večerni kopeli dodate 5 kapljic sivkinega olja, boste čudovito spali in se naslednje jutro zbudili okrepljeni ter brez napetih mišic.